Searching...
21 Şubat 2014

Led Lamba Tehlikesine Dikkat Edin !

06:44
LED LAMBALAR KIRILDIĞINDA TEHLIKELIDIR, SAKIN SÜPÜRMEYİN VE ÇÖPE ATMAYIN !

Işık yayan diyot lambası, ışık kaynağı olarak Işık yayan diyotlar (LED'ler) kullanan katı hal lambasıdır.

Tasarruf lambaları nasıl kullanılmalı?
Günümüzde artık hemen herkes normal ampülleri değiştirerek enerji tasarruflu lambalari kullanmaya başladı. Ancak civa içerdikleri için kırılır ya da atık duruma gelirlerse tehlikeli olduklarını çok az insan bilir.

NASA'ya ait bir kitapçık, evde kırılan ampül olursa önce görünen zerreciklerin bir kartonla ya da kağıtla toplanıp metal kapaklı bir kavanoza veya kilitli plastik torbaya alınması, geri kalan zerrecikler için koli bandının yapışkan tarafıyla veya ıslatılmış kağıtla temizlik yapılması öneriliyor.

Elektrikli süpürgeyi önermiyorlar ama mecbur kalınırsa torbasının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor..

Tüm temizlik araçları ve toplanan civanın yeniden kilitli plastikle ambalajlanıp tehlikeli atık toplama merkezine götürülmesinin uygun olacağı belirtiliyor. Yani asla rastgele çöpe atılmamalı. Ayrıca kırılma temizleme işlemi sırasında evin ısısını azaltmak ve pencereleri bir süre açık tutmak gerekiyormuş.

Türkiye de civa atıkları için herhangi bir olanak var mı? Daha piller için bile sistemli bir toplama olanağı yokken, soruyu soruyorum ama cevabı sanki biliyorum.

Sağlık ve güvenlik içinde olunuz.

Enerji Ampulü Patladığında… 1)Derhal odadaki herkesin, kırıklara basmadan terk etmesini sağlayın. 15 dak boyunca odaya girmeyin ve bir cam açarak odayı havalandırın.
2)Kırıkları ve yerlere saçılan cıva partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayınız. Saçılan cıva partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılarak evde zehirli bir durum yaratabilir..
3)Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını bir faraşın içine süpürün ve cıva partiküllerini ise paspaslayın.
4)Faraşta topladığınız parçaları bir plastik torbanın içine atın ve ağzını iyice kapatın.
5)Plastik torbayı evdeki normal çöp kovasına atmayın.
6)Onun yerine pil atık kutusuna veya belediyelerce atıkların güvenle imha edildiği yere götürün.
7)Kırık ampulden çıkan tozu solumamaya çalışın.
8)Eğer ampul kırılırken, giysi ya da yatakla temas ettiyse ve cıva bulaştıysa, sakın yıkamayın - makinaya da cıva bulaşır. Bu giysi ve yatak malzemelerini atın.

Ampul üreticileri doğru kullanıldığı taktirde ampullerdeki civanın insan sağlığına zarar vermediğini söylüyorlar. Civa kullanımına ilişkin AB kuralları, floresan lambalarda civa miktarını 5 miligram ile sınırlıyor. Bir lambada 2.5 miligram olan civa miktarı 2 kilo balığın sahip olduğu civaya eşit miktarda. Tasarruflu ampullerin kırılma olasılığını yok gibi. lambanın kırılmasıyla insan sağlığını etkilenmesinin sıradışı olduğunu belirtiyor üretici firmalar. Tasarruflu lambalarda çok nadir patlama ve kırılma görülüyor.
Eğer bir lamba kırılır veya çatlarsa, elektriğin kapatılarak odanın 20-30 dakika havalandırılması gerekiyor. Hasarlı lambayı kapalı bir poşette muhafaza etmek en doğrusu. Kırıkları toplamak için elektrik süpürgesini kullanmayın. Çünkü elektrik süpürgesi havayla temas halinde olduğu için civayı havaya yayar.

http://blog.milliyet.com.tr/

3 yorum:

  1. yanlış bilgi verilmiş başlıkla içerik alakasız yazıda bahsedilen tür floresan ampüller, led ampüller civa içermez sağlık konusunda bir risk barındırmazlar.

    YanıtlaSil
  2. gerizekalımısınız anlamadım.... floresan lambalar civa içeriri.. ledi kötülemek için başlığı led olarak yazmıssınız....

    YanıtlaSil
  3. Masa lambam floresandi kirdim icine baktim beyazimsi. Kokusunu merak ettim bir de kokladim odadaki cope de attim 1 ay oldu bisey olmadi :))

    YanıtlaSil