Searching...
21 Şubat 2014

Bir İnsan Ne Kadar Uzun Olabilir ?

06:30
Dünyanın gelmiş geçmiş (bilinen) en uzun insanı, 272 cm'lik boyu (222 kg ağırlık) ile amerikalı Robert Wadlow (1918-1940) 'dur.

22 Şubat 1918'de Alton, Illinois'de (ABD) Addie Johnson ve Harold Wadlow'un evliliğinden dünyaya geldi. 5 çocuklu ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldiğinde yanlızca 3.8 kg'lık normal bir bebekti. Ancak gösterdiği hızlı gelişimle daha 13 yaşına geldiğinde 224 cm'lik boyu ile dünyanın en uzun çocuğu ünvanını ele geçirdi. İlköğretimi boyunca onun ölçülerine uygun olarak özel tasarlanmış bir sırada oturdu.


Sınırlı bir zekâya sahipti. Liseyi bitirdikten sonra 1936'da hukuk okumak amacıyla Shurtleff Koleji'ne kaydoldu. Ancak ilk dönem sonunda okuldan ayrıldı.

1937'de önceki rekorlarını geliştirdi ancak ayaklarında destek olmaksızın yürüyemez hale gelmeye başladı. Robert Wadlow, 1936'daki Ringling Kardeşler Sirki ile çıktığı dünya turu ve 1938'de INTERCO için çıktığı dünya turu ile ününü artırdı ve bir amerikan şöhreti haline geldi.

18 yaşına geldiğinde 254 cm ve 177 kg. olan Wadlow, 20 yaşına geldiğinde bir ayakkabı firması ile özel bir anlaşma yaptı. Ölçüleri normalin oldukça dışında olan Wadlow'a uygun olarak imal edilmiş 37 ayakkabının bedeli 100.000$ ediyordu. Wadlow yaptığı tanıtım anlaşması gereği bu ayakkabıları ücretsiz olarak alabiliyordu. Bu ayakkabılardan bazıları Alton Sanat ve Tarih Müzesi'nde halen sergilenmekte.

Babası ile tüm ülkeyi dolaşarak 747 farklı açılış ve özel gösteriye katıldı. Ülke içindeki turu için Ford Model T'nin ön koltuğu çıkarılmış özel bir versiyonu kullanıldı.

Bir petrol şirketinde işçi olan babası işinden ayrılarak hayatını Robert'ın kariyeri için harcadı. Ancak babası tarafından birinci sınıf bir ucube rolüne zorlanan Wadlow, boyutlarından ve yaşamından nefret eden trafik bir figürdü.

ABD'de ırkçılığın olduğu zamanlarda yaşayan Wadlow, radyoda sıkça Hitler'in yükselişini takip ederdi. Nazi Almanyası'na olan hayranlığı sebebiyle lisedeki Latince yabancı dil dersini Almanca ile değiştirmişti. St. Louis'deki Washington Üniversitesi'nde alman asıllı bir doktor tarafından yıllarca deneylere tabi tutuldu.

1939'da Alton Franklin locasına kabul edilen Robert Wadlow hürmason olmuştu. Aynı yılın kasım ayında da Illinois büyük locasına bağlı olarak mason ustası derecesine yükseltildi.

1940 yılında, 22 yaşındayken sol dizindeki kötü bir enfeksiyon yüzünden hastalandı ve kurtalamadı. Ölçülen son boyu ile Wadlow, o ana kadar gelmiş geçmiş en uzun boylu insan olan John Rogan'ı (2,67 cm) geçmişti. 19 Temmuz'da toprağa verilen Wadlow'un tabutu 3 metre boyunda ve tarım ton ağırlığındaydı. Bu tabutu taşıyabilmek için 12 kişi gerekiyordu. Robert'ın ailesi, onun ölümünden sonra mezarının rahatsız edilmemesi ve cenazesinin çalınmaması için mezarının üstünü betonla örtmüştü. Wadlow'un cenazesine 30 bin kişi katıldı.

1984'te, yaşadığı şehirdeki Alton Koleji avlusunda onun anısına bronz bir heykel yapıldı. Bir başka heykeli de Niagara'daki Guinnes Müzesi'nde bulunuyor. Ailesi, onun özel eşyalarını daha sonra toplatılabilir endişesi ile yok etti.


0 yorum:

Yorum Gönder