Searching...
1 Şubat 2014

Mars'ta toprak kayması

03:32

Dünya'da hepimiz toprak kayması veya çığ görüntülerine aşinayız ve bunu kendi başımıza gelmediği sürece olağan karşılarız. Başımıza geldiğinde ise bir felaket olur. Benzer olaylar, sistemimizdeki Dünya ile en yakın koşullara sahip gezegen olan Mars'ta da gerçekleşir. Neyse ki orada yaşayan gelişkin bir canlı yok ve felaket olarak adlandırılmıyor. 

Mars Keşfi Yörünge Aracı (MRO) tarafından 2008 yılı başlarında alınan bu görüntüde, rastlantı sonucu o an gerçekleşen bir toprak kayması (veya çığ) görüntülenmiş.

Mars'ın yüzeyinin kimi alanları karbondioksit buzuyla kaplıdır ve bu buz tıpkı Dünya'daki kar gibi yağarak katmanlar oluşturabilir. Aynı zamanda Mars yüzeyinin sadece birkaç metre altında su buzu tabakaları da yer alır.

Sıcak mevsimlerde Güneş ışınlarının etkisiyle karbondioksit buzu "erimeden" doğrudan gaz haline geçer ve fotoğraftaki 700 metre yüksekliğindeki uçurumlar gibi yerlerde büyük toprak kaymaları oluşur. Tabi, Mars çok kuru olduğu için bu çığlar devasa toz bulutları yaratırlar.

Aşağıdaki linke tıklayarak bu çığın çeşitli zaman aralıklarında alınmış görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

http://apod.nasa.gov/image/0803/avalanche_hirise_big.jpg

0 yorum:

Yorum Gönder