Searching...
20 Ekim 2013

2020'de herkes göklerde olacak

14:03

2020'de herkes göklerde olacak

ABD’li Terrafugia şirketi, karada gidecek Transition adlı uçağın ardından herkesin kullanabileceği uçan otomobil tasarımı yapıyor. Şirket, TF-X adı verilen uçan arabayı 2020 yılında satışa sunmayı amaçlıyor.Bilimtrue
Güncelleme: 00:04 TSİ 21 Ekim. 2013 Pazartesi
Bir gün evlerimizin önünde havalanmaya hazır arabalar bizi bekliyor olabilir. Massachusetts mezkezli Terrafugia şirketinin tasarladığı TF-X, geleceğin araba-helikopter-uçak karışımı ulaşım aracı olmaya aday.
Karbın fiberden yapılan araç, iki yanındaki elektrikle çalışan  hareketli kanatlar sayesinde dikey olarak havalanabilecek. Araç havalandığında, arkasındaki gazlı motor devreye girecek ve TF-X havada süzülmeye başlayacak. TF-X, hava şartları beklenemedik durumlara yol açmadığı sürece, tam 800 kilometre uçuş yapmanızı sağlayacak.
Terrafugia, TF-X’i uçurmayı öğrenmenin beş saati aşmayacağını savunuyor. Şirket, TF-X’in fiyatı hakkında açıklama yapmadı ancak, bir otomobil büyüklüğündeki aracın ‘lük otomobillerin fiyatına yakın olacağını’ belirtti.
Terrafugia, ilk deneme uçuşunu geçtiğimiz yıl yapan Transition’ın 2015 yılında göklerde yer alması planlıyor.
Bu tarih, şirketin 270 bin dolarlık uçağın satışa sunulacağını belirttikleri ilk tarihten 5 yıl eski. Transition’ın geç olsa da 2015’te uçmaya başlaması, TF-X’in geleceği için de büyük bir yatırım olacak.
Terrafugia'nın yanı sıra, geleceğin bir diğer Hafif Spor Hava Aracı (LSA), Hollanda üretimi PAL-V olacak: 

0 yorum:

Yorum Gönder