Searching...
26 Mayıs 2014

Böbrek Temizleyici Otlar Nelerdir?

11:25
Böbrekleri temizlemek için otları kullanmak, detoksifikasyonun (organizmanın kendisi için zararlı maddelerden temizlenmesi) iyi yollarından biridir; ama nispeten daha az bilinen bir uygulamadır. Bu yazıda böbreklerin detoksuna yardımcı olacak bazı otlar hakkında bilgi vereceğiz.

Böbrekler vücudun genel sağlığının sürdürülmesinde çok önemli bir role sahiptir. Peki, neden? Böbrekler vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar ve bir filtre görevi görür. Eğer bu filtre duraksar ise vücuttaki kan toksik hale gelir. Çünkü böbrekler aşırı tuz ve atık maddelerin atılımına yardımcı olmaz. Bu durum çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu konuda temel nokta, toksinlerin böbrekler aracılığıyla vücuttan temizlenmesi gerektiğidir, bunu yapmanın en iyi ve doğal yollarından biri de bitkileri kullanmaktır.Böbrek Detoksifikasyonu İçin Yararlı Otlar:

-At Kuyruğu:

Böbrekleri toksinlerden temizlemeyi sağlayan en yaygın otlardan biridir. Bunu sağlayan yüksek silis içeriğidir. İdrar söktürücü özellikleri vardır. Buna ek olarak, genito-üriner sistemde büzücü olarak çalışmaktadır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan idrar ile birlikte toksinler ve diğer rahatsız edici maddelerin atılmasını sağlar. Yüksek silis içeriği ayrıca doku onarımını kolaylaştırır.

-Ayı Üzümü:

Ayı üzümü uzun bir zamandan beri, mesane enfeksiyonları ve diğer idrar yolu enfeksiyonları (İYE) için etkili bir ilaç olarak bilinmektedir. Bu bitki, onu etkili bir anti-bakteriyel madde yapan, “arbutin” ve “hidrokinon” ile yüklüdür. Ayı üzümünde bulunan anti-bakteriyel maddeler sayesinde bir çok idrar yolu enfeksiyonu önlenmektedir. Ayrıca insan sağlığı için çok faydalı olan “tanen” maddelerini içerirler. Ağız yoluyla alındığı zaman idrar yoluna geçerek, böbrekleri toksinlerden temizlemektedir.


-Ayrık Otu:

Temel olarak bir idrar söktürücü olduğundan, idrar miktarını arttırarak toksik maddelerin atılımını sağlar. Ayrıca idrar yollarını yatıştırıp iyileşmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca sistit, nefrit, prostatit, üretra iltihabı ve idrar yolu ile ilgili sorunları tedavi edici doğal bir antibiyotik etkisi vardır.

-Isırgan Otu:

Toksinler ve atık maddelerin atılımına, bu bitki tarafından büyük ölçüde yardım edilmektedir. Isırgan otu çok besleyicidir ve bol miktarda klorofil, beta karoten, A vitamini, B2 vitamini, C vitamini, E vitamini, kalsiyum, potasyum ve demir içerir. Bu bitki kullanarak ürik asit hedeflenir ve idrar yoluyla atılır. Yine, ısırgan otu da bu yararlı etkilere yol açan bir idrar söktürücüdür.

-Maydanoz:

Eğer bilmiyor iseniz, lezzetli tabakların süslenmesinde ve dekorasyonunda kullanılan popüler bitki maydanozun, ayrıca üre gibi toksinlerin vücuttan atılımını sağlayan güçlü bir detoks maddesi olduğuna inanılıyor. Üriner sistemin işleyişini etkili hale getirmektedir. Ayrıca idrar söktürücü özellikleri nedeniyle ödem ve böbrek taşlarının oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

-Altınbaşak:

Altınbaşak, idrar yolu bozukluklarının tedavisi için uygun olan çok amaçlı bir bitkidir. Hatta, nefrit veya sistit gibi ciddi hastalıklar için de kullanılmaktadır. Bu bitki büyük antifungal özelliklere sahiptir ve “candida” mantarının giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

Bunların dışında, böbreklerin temizliği zencefil, vişne konsantresi, ortanca kökü, mısır püskülü, hatmi, ardıç meyveleri ve kırmızı yonca kullanılabilir.


Kaynak:

http://www.buzzle.com/articles/kidney-cleansing-herbs.html

0 yorum:

Yorum Gönder