Searching...
5 Kasım 2013

8.8 Milyar Dünya

11:39

‘8.8 milyar Dünya benzeri gezegen var’

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Samanyolu Galaksisi’nde Dünya büyüklüğünde ve yaşanabilir olan 8.8 milyar gezegen yer alıyor. Araştırma, Güneş Sistemi’nin bulunduğu galakside Dünya nüfusundan fazla yaşanabilir gezegen olduğunu savundu.Bilimtrue
Güncelleme: 21:38 TSİ 05 Kasım. 2013 Salı
Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan yeni bir araştırma, genişliği 100-200 bin ışık yılı olan Samanyolu Galaksisi’nde Dünya dışındaki yaşanabilir gezegen sayısının 8.8 milyar olduğunu belirtti.
Araştırmada yer alan California Üniversitesi’nden Geoff Marcy, ‘bir sonraki adımda, Uzay’a göndereceğimiz güçlü teleskoplarla bu gezegenlerin atmosferlerini inceleyeceklerini, böylece yaşama elverişli olduğu düşünülen gezegenlerin bu düşünceye ne kadar uygun olduğunu göreceklerini’ ifade etti.
Marcy, yapılan en son tespitin önemli bir soruyu da tekrar akıllara getirdiğini belirtti: “Eğer yalnız değilsek neden Samanyolu’nda diğer gelişmiş medeniyetlerden ses çıkmıyor?”

İLK KEZ ‘TAHMİN’ DEĞİL
NASA’nın gezegen avcısı olarak bilinen ve Mayıs ayında devre dışı kalan Kepler teleskobunun dört yılda elde ettiği verilere göre, Samanyolu’nda her 5 yıldızdan 1 tanesi Güneş’e benziyor ve yörüngelerinde Dünya benzeri, sıvı halde su bulunduran gezegen barındırıyor.
Kepler’in bugüne kadar 42 bin yıldızı incelediğini belirten bilim insanları, yüzlerce milyar yıldız içeren Samanyolu’ndaki yaşanabilir gezegen sayısını belirlemeye çalıştı.
Gök bilimciler, ilk kez tahmine değil ancak hesaplamaya dayanan araştırmalarında, -/+ yüzde 8 hata payıyla, Dünya benzeri gezegene sahip yıldız oranını yüzde 22 olarak belirledi.
Kepler görevinde yer alan Natalie Batalha, bu sonucun doğrulanması için daha fazla verinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
112 TRİLYON KM ÖTEDE
Samanyolu’nda yaklaşık 200 milyar yıldız olduğunu ve 40 milyar tanesinin Güneş’e benzediğini belirten Marcy, bu sayının 50 milyar da olabileceğini ifade etti. Bu durum, Samanyolu’nda Dünya benzeri gezegen sayısını 11 milyara kadar çıkarıyor.
Marcy, 5’te 1 ihtimaline dayanarak yapılan hesaplamada, yaşama olanak veren ve Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde gezinen en yakın Dünya büyüklüğündeki gezegen, evimizden 112 trilyon km ötede.
Gök bilimciler, ileride 8.8 milyar hesabının artabileceğini de not düştü.


0 yorum:

Yorum Gönder