Searching...
11 Kasım 2013

Olimpiyat meşalesi Dünya’ya döndü

12:19

Olimpiyat meşalesi Dünya’ya döndü

Rus kozmonotların hafta sonunda düzenlediği uzay yürüyüşünde taşıdıkları Olimpiyat meşalesi, görevi sona eren üç astronotla beraber Dünya’ya döndü.Bilimtrue
Güncelleme: 22:18 TSİ 11 Kasım. 2013 Pazartesi
Rusya’nın Soyuz uzay kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görevi sona eren üç astonotla beraber Soçi Oimpiyatları’nı başlatacak meşaleyi Dünya’ya getirdi.
Soyuz TMA-09M uzay aracı, TSİ 04.29’da Kazakistan’ın steplerine iniş yaptı. UUİ’den ayrıldıktan yaklaşık 3 saat sonra Dünya’ya inen kapsül, Rus kozmonot Fyodor Yurchikin, ABD’li Karen Nayberg ve İtalyan Luca Parminato’yu sağ salim yere ulaştırdı.

İnişten kısa bir süre sonra Yurchikin, 7 Şubat’ta Olimpiyat ateşini yakmakta kullanılacak meşaleyi Rus yetkililere teslim etti.
İki Rus kozmonot, Oleg Kotov ve Sergey Ryazansky, 9 Kasım’da düzenledikleri uzay yürüyüşünde meşaleyi yanlarına alarak bir ilke imza atmış ve bir saat süren yürüyüşte fotoğraf ve video çekmişti.
Kotov ve Ryazansky, UUİ’deki görevlerine Rus kozmonot Mikhail Tyurin ve meşaleyi istasyona getiren NASA astronotu Rick Mastracchio ile Japon Uzay Ajansı’ndan (JAXA) Koichi Wakata ile sürdürecek.
Olimpiyat meşalesi 1996 (Atlanta) ve 2000 (Sydney) yıllarında uzaya taşınmıştı ancak geçtiğimiz hafta sonu ilk kez bir uzay yürüyüşüne katıldı.


0 yorum:

Yorum Gönder